P.P.H.U. "Perfect Climate"
ul. Browarna 53B, Żywiec

Serwis/infolinia: 501 760 286

Wentylacja

Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Wentylacja jest konieczna , ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu. Wentylacja pomieszczeń może następować w sposób naturalny. Powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach lub przez specjalne nawiewniki, a wydostaje się przez kratki i kanały wentylacyjne. Wentylacja może także działać w sposób mechaniczny. Wymiana powietrza jest wtedy niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora.

Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki temu można stworzyć komfortowe warunki w pomieszczeniach. Regulacja systemu wentylacji mechanicznej może odbywać się automatycznie. Stosując centrale nawiewno-wywiewne z wymiennikiem krzyżowym lub obrotowym (rekuperatory) można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, a zatem oszczędzać zimą cenną energię.

SKUTKI ZŁEJ WENTYLACJI

Widoczne skutki złej wentylacji to:

• grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami

• zaparowane szyby w oknach

• skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach

• nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience

• pęcznienie drewnianych mebli i podłóg

Niewidoczne skutki złej wentylacji to:

• złe samopoczucie - bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry, uczulenia, alergie

• niszczenie konstrukcji budynku-wnikanie wilgoci do ścian i stopniowa ich destrukcjaPartnerzy: